Můj výběr
0 položek
Co je to? »
Váš košík:
0 za 0
| Přihlášení »
Vyberte si kategorii
Úvod > Ostatní > Příprava tiskových dat

Příprava grafiky pro tisk

Příprava tisku

  • Pomocí rámečku řezání (TrimBoxu – viz vysvětlení níže) definujte požadovaný rozměr hotové tiskoviny tzv. čistý formát, i když si myslíte, že řezání nebude třeba.
  • Objekty, které mají sahat až k okraji čistého formátu, musí přesahovat rámeček řezání minimálně o 3 mm. Velikost spadu definujte pomocí rámečku spadávky (Bleed Boxu – viz vysvětlení níže) a přesahující objekty k němu zarovnávejte.
  • Dodržujte bezpečnou zónu min. 4 mm uvnitř rámečku řezání.
  • Doporučená minimální velikost použitého písma je 5 b u černého textu, u bílého textu alespoň 6 b. Velikost linií se doporučuje černá min. 0,25 b, bílá 0,75 b.

 

Formáty pro dodání tiskových podkladů v PDF

Základní pravidla pro tvorbu tiskového PDF

PDF nám dodejte ve formátu standard PDF/X-1a, který povoluje pouze barevný prostor CMYK a zajistí správné vložení fontů a sloučení průhledností.

Veškerá písma převeďte na křivky.

Dodání tiskových podkladů v bitmapovém formátu

Tisková data nám je možné dodat také ve formátu TIFF barevný prostor CMYK.

 

Jak dodat rastrové obrázky pro zpracování návrhu

  • Rastrové obrázky ve formátech JPG, PNG, BMP, TIFF musí mít dostatečné rozlišení pro tisk 300 dpi ve 100% tiskového rozměru.
  • Obrázky můžete ponechat v RGB. Nezapomeňte, že barvy obrázku se po převodu do tiskových barev CMYK mohou změnit.

 

Co je to spad a čistý formát?

Bleed Box - Spad
Co je to spad? Spad (nebo také Spadávka) je označením pro přesah tištěného dokumentu přes okraje výsledného formátu. Spadu se užívá z důvodu možných nepřesností při „ořezávání“ výsledné tiskoviny na přesný formát

TRIMBOX – čistý formát
Rámeček řezání (TrimBox) identifikuje čistý formát tiskoviny po ořezu, např. tiskovina A4 má rámeček řezání 210 x 297 mm. Trim Box je základní rámeček, od kterého lze dále odvozovat i spadávku či velikosti média nebo bezpečnou zónu.

 

Co může negativně ovlivnit barevnost nebo kvalitu výtisku

Použití fotografe nebo obrázku nedostatečném rozlišení
Rozlišení grafiky by mělo být optimálně tiskové rozlišení 300 dpi nebo 600 dpi. Rozlišení je třeba při přípravě grafiky věnovat dostatečnou pozornost, jinak může při tisku dojít k nepříjemným obrazovým nedostatkům na výtiscích.

 

Grafika / loga v křivkách (vektorech)

Poradíme si se soubory, které mají koncovku PDF, AI, EPS, PS nebo CDR. Ideální je však vždy posílat PDF soubor

  • Písma musí být vždy převedená do křivek

Co když nemám podklady v křivkách?

  • Pokud podklady pro tisk v křivkách nemáte, zkuste se obrátit na tvůrce vašeho loga, případně na tiskárny jakýchkoliv propagačních materiálů, které jste dělali v minulosti. Měli by Vám je zaslat.
  • Pokud ani tak potřebné podklady nezískáte, naši grafici mohou logo překreslit například z dodaného obrázku. Hodinová sazba práce grafika je zpoplatněna dle aktuálního ceníku. Výsledná částka záleží na složitosti úpravy a vašich požadavcích.

Pokud si s podklady stále nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat a jistě najdeme řešení.

 

Pošlem vám náhled před tiskem (korektura)

Ke každé objednávce s úpravou údajů nebo dodaného návrhu od nás obdržíte korekturu náhledu ke schválení. První korektura je zdarma, stejně jako její opravy, pokud nás upozorníte na naši případnou chybu. Naopak další korektury, které mohl či měl zákazník upřesnit už při úvodním zadání, můžou nebo jsou již placené, bude přihlédnuto k povaze opravy.

Schválením korektury potvrzujete její úplnou správnost, zkontrolujte ji tedy velmi pozorně. Následné reklamace případných chyb tisku jsou bezpředmětné, pokud jste je přehlédli již v korektuře.

O medu a včelách
Hot-line: 603 729 354
výrábíme Etikety na med a vánoční přání
|Copyright © 2016 Etikety na med CZ